„Ta šelma, kterou jsem viděl, byla jako levhart, její nohy jako tlapy medvěda a její tlama jako tlama lví. A drak jí dal svou sílu i trůn i velikou moc.”

Zjevení Janovo 13:2

„Ta šelma, kterou jsem viděl, byla jako levhart, její nohy jako tlapy medvěda a její tlama jako tlama lví. A drak jí dal svou sílu i trůn i velikou moc.”

Zjevení Janovo 13:2


Registrace byla již uzavřena. Děkujeme vám za zájem, pokud se stále chcete přihlásit jako náhradníci, registrační formulář naleznete ZDE.

De la Bête je výpravný larp z dílny sdružení Rolling, který se uskuteční v září roku 2017 v areálu zámku Valeč. Hra je koncipována pro 96 hráčů a každý běh trvá od středečního večera do sobotního odpoledne. Konat se budou dva české a jeden mezinárodní běh.

Hra je vhodná pro hráčky a hráče všech věkových kategorií. Před hrou probíhá intenzivní příprava, při které se do hry snadno vpravíte. Stejně tak vám poskytneme místo na spaní na zámku či v jeho okolí, kostým i jídlo. 

Hráči ztvární role hrdinů klasických románů v prostředí francouzského venkova ve 2. polovině 18. století. Ve hře se stanou hlavními aktéry nachystaných příběhů, které mohou měnit a ovlivňovat - a jejichž vyznění je v rukou každého hráče.

„Bohaté zkušenosti mají za následek chytrost, mnoho vědění moudrost.”

Thomas Hobbes

De la Bête se odehrává na zámku Morsange v provincii Gévaudan na jihu Francie, v blíže neurčeném období druhé poloviny osmnáctého století. Inspiruje se francouzskými romány, legendami a velkými tématy předrevoluční Francie, nicméně si neklade za cíl přesné zprostředkování doby a zůstává pouze u inspirace.
Základní představu o tom, jak vypadá hraní De la Bête, najdete zde, spolu s dalšími užitečnými informacemi.

Hra se odehrává někdy v druhé polovině osmnáctého století, na vrcholu francouzského Ancien Regime. Respektovaným králem Francie, nejmocnějšího evropského státu, je Ludvík. Dobrovolnická vojska se právě vrací z úspěšné intervence v Americe, kde Francouzi pomohli Američanům získat nezávislost na nenáviděných Britech. Před celou generací Ludvík sjednotil Francii jako jednoznačně katolický stát. Ve městech se rozvíjí vědy přírodní i společenské, šlechta i církev (ne však panovník) jsou poprvé podrobovány kritice.

V horách Gévaudanu tyto změny probíhaly pomaleji. Místní ještě pamatují krvavé camisardské boje, ve kterých si místní huguenoti jako jediní v celé Francii vymohli náboženskou svobodu a tvoří malou, ale o to zarputilejší protestantskou komunitu. Život tady by dále plynul pomalu, nebýt příchodu Šelmy. To, co začalo jako přece jen běžné útoky šíleného vlka se brzy vyjevilo jako věc mnohem hrůznější. Když selhala v lovu na stvůru místní šlechta, ovládl Gévaudan strach. Hrůzná sláva Bestie se brzy rozšířila do celého světa a přilákala proslulé i neznámé lovce dychtivé ukázat své umění. A když se světový tisk začal posměšně vyjadřovat o zemi, která si přes všechno svojí moc nedokáže poradit s jedním přerostlým zvířetem, rozčílil se prý sám král a vyslal na Morsange svého osobního lovčího.
Na Morsange se tak setkají životní osudy těch nejméně pravděpodobných lidí. Nabubřelí lovci i protřelí kupčíci, válkou v Americe zjizvení vojáci i galejnice nucené pracovat na vykopávkách u Morsange.

Každá skupina a hlavně každý jednotlivec si projde svým příběhem. Spojuje je chaos, který rozpoutal příchod Bestie a právě téma Bestie: a to ne vždy v podobě šelmy z lesů, která požírá lidi i zvířata.

Chcete poznat hrdiny naší hry blíže? Nahlédněte do jejich stručných veřejných medailonků

„Mé milé peníze! Mé chudinky penízky! Oloupili mě o vás, vy moji hodní přátelé, a já, připraven o vás, já jsem s vámi pozbyl své jediné podpory, své útěchy, své radosti. Jsem hotov a nemám na tomto světě již co pohledávat. Bez vás nemohu žít. Je se mnou amen, jsem u konce svých sil, umírám, jsem mrtev, jsem pohřben!”

Lakomec, Molière

Kdy

Hra proběhne na podzim roku 2017 v následujících termínech:

  • 6.běh: 13.-17.9. (český běh)
  • 7.běh: 20.-24.9. (mezinárodní běh)
  • 8.běh: 27.9. - 1.10. (český běh)

Na místě je třeba být vždy ve středu nejpozději v 19:00, dřívější příjezd je výhodou. Kostýmy a stravování jsou po celou dobu akce poskytovány organizátory. Vlastní potřebujete pouze talíř/misku a lžíci, boty (stačí nerušivé pohorky nebo pracovní boty) a věci na spaní, které nemusí být plně dobové; stačí jednoduchá svrchní deka nebo prostěradlo, pod které přes den schováte spacák. Zámek není vybaven nábytkem - spí se na zemi. Pokud by pro vás bylo něco z uvedeného překážkou, ozvěte se nám, určitě to vyřešíme.

Jak do Morsange?

Na místo se nejlépe dostanete směrem od Prahy po dálnici R6, odbočíte na první odbočce za Lubencem, pak projedete vesnicí Kostrčany a Jeřeň, ve Valeči se dáte u kostela vlevo a následně pojedete nahoru do kopce. Za cca 300m uvidíte po levé ruce další kostel, zámek budete mít po pravé ruce. Odtud vás navedou informační cedule na parkoviště, ke kterému vede odbočka vlevo kousek za kostelem. Parkuje se na fotbalovém hřišti nedaleko zámku.

 

Za kolik?

Základní cena hry je pro český běh 2 500 Kč. Tato cena zahrnuje kompletní herní materiály (postava, dokumenty), kostýmy, rekvizity a jídlo. Hráč si zajišťuje pouze boty, spodní prádlo, jídelní náčiní a výbavu na spaní.
Slevu na hru je možné získat účastí na pomocných pracích. Jedná se jak o práci na místě (stavba kulis, úklidové práce atd.), tak pestrou škálu prací doma (příprava rekvizit, pomoc s logistikou a tak dále). Nebojte se nám ozvat, určitě pro vás něco vymyslíme.

Storno podmínky

Při stornu měsíc před hrou je storno poplatek 50%, při stornu 14 dní před hrou 100%. Samozřejmě, pokud se najde náhradník ochotný peníze zaplatit, spojíme vás a uděláme vše pro to aby vaše peníze jen tak nepropadly.

Sponzorské balíčky

Dělat hry nás baví a snažíme se, aby byly dostupné pro každého. Naše larpy stojí na dlouhodobé nehonorované práci autorů i obětavosti dobrovolníků na místě, vstupné je pak naceněno tak, aby pokrylo hrubé náklady akce. Přesto jako sdružení máme další náklady: tvoříme další hry, udržujeme sklad, snažíme se propagovat larp a podporovat jiné projekty.
Rozhodnutím zakoupit si sponzorský balíček podporujete naši činnost a umožníte nám dělat více her. Nepřinese vám žádnou výhodu do hry, pouze upomínkový předmět na památku a štědré množství našich nehynoucích díků.
 

Lovec - 5 000 Kč a více

  • Pohár s motivem Bestie

Velkostatkář - 7 000 Kč a více

  • Kožený opasek a měšec pro nejmoudřejší z obchodníků

Baron - 10 000 Kč a více

  • Rodový šperk de Morsange/de Portefaix
  • Vaše jméno bude uvedené v seznamu sponzorů na webu

„Všechny změny, i ty, po kterých jsme nejvíce toužili, mají svoji melancholickou stránku, protože to, co opouštíme, se stalo částí nás samých. Musíme zemřít jednomu životu, abychom mohli začít nový.”

Anatole France

Fotogalerie z minulých běhů

Lukáš "Viper" Makovička
5. běh, 5. běh (portréty), 3. běh (1. část), 3. běh (2. část), 3. běh (portréty), 2. běh

Ondra Pěnička
2. běh

Patrik Cvak
1. běh

Odkazy na články, reportáž

Mion Films - Portréty ze 4. běhu

 

 

„Každá vášeň nás vede k chybám, ale láska k těm nejtrapnějším.”

François de La Rochefoucauld

Přihlašování na běhy De la Bête v roce 2017 bylo uzavřeno. Pokud se však stále chcete přihlásit jako náhradníci, můžete tak učinit přes přihlašovací formulář, který naleznete ZDE.

Kontaktní informace

Rolling, spolek pro rozvoj zážitkových vzdělávacích her; Palackého třída 2020; 530 02 Pardubice, IČ: 02296802, Bankovní spojení: 23000500209/2010; Vedený ve spolkovém rejstříku u Krajského soudu v Hradci Králové sp. zn. L 8720

©2016 | Design by JM Creative Branding | Code by Adášek